Vyšetření znamének
Centrum pro léčbu otoků
Centrum pro estetickou medicínu
Centrum pro choroby kožní a pohlavní
úvod  Úvod / Novinky / Pocení

Pocení

Naše paní doktorka odpovídala šéfredaktorce časopisu na otázky ohledně pocení, přečtěte si, jak se můžete pocení zbavit.
 

Dejte stopku pocení

Autor: Martina Hühneová

jak zabránit nadměrnému pocení, kromě antiperspirantů a deodorantů existují ještě metody, které zmírňují nebo zastavují pocení - botulotoxin, odstranění potních žláz; plus dát třeba DIY tipy na možnosti, jak zabránit pocení. S dermatologem - výhody a nevýhody zákroků

MUDr. Silvie Rafčíková, MBA, vedoucí lékař kliniky Vzhled, korektivní dermatolog a dermatovenerolog

Klíčová slova: nadměrné pocení, antiperspirant, potní žlázy, antiperspirant/deodorant bez hliníku, přípravek proti pocení, pocení rukou, podpažní vložky, jak zabránit pocení, noční pocení

 

Kategorie: Tělo - péče o pokožku - jak na to

 

Pot – ochránce vyžadující vaši kontrolu

Víte, že na jednom centimetru čtverečním kůže se nachází zhruba 100 potních žláz? Na těle jich pak máme okolo 2-3 milionů. Potíme se po celém těle, a to celý den. Tedy 24 hodin. Pokud zrovna nejsme ve fitku, kde je propocené tričko žádoucím symbolem naší aktivity, považujeme pocení většinou za nepříjemné a obtěžující.  Co s tím? A co když se potíme víc, než je běžné?

Pro naše tělo je běžné pocení prospěšné: „Je to normální stav, který udržuje vnitřní teplotu těla a chrání jej před přehřátím. Podílí se i na vylučování odpadních látek z těla,“ vysvětluje MUDr. Silvie Rafčíková,MBA, korektivní dermatolog a dermatovenerolog a vedoucí lékař kliniky Vzhled, a dodává: „Potíme se více v teple, při tělesné námaze, při horečce, nervozitě, zlosti, strachu a rozpačitosti.“  

Bojujeme nejen s pocením, ale také s nepříjemným odérem. Kde se bere? Potní žlázy máme dvojího druhu: malé - ekrinní a velké – apokrinní. Ty první se nacházejí na celém těle. Jejich sekret je složen převážně z vody a nezapáchá. Sekret těch druhých, které se vyskytují v podpaží, tříslech nebo v okolí prsních bradavek, kromě vody obsahuje také bílkoviny a tuky. Na povrchu pokožky jsou bakterie, které tyto dvě složky potu rozkládají. Právě při tomto procesu vzniká nepříjemný zápach. Účinně s ním můžeme bojovat především každodenní hygienou a nošením oblečení z přírodních prodyšných a savých materiálů. Také ale úpravou jídelníčku a změnou životního stylu. S pocením souvisí totiž i přemíra konzumace kofeinu nebo kořeněných jídel, o nikotinu nemluvě.

Dejte mu stopku
Hlavním pomocníkem v boji s potem je dnes především používání deodorantů a antiperspirantů. Deodoranty neomezují tvorbu potu. Nezabrání nepěkným koláčům v podpaží, pouze překrývají nežádoucí odér. Většinou obsahují alkohol, který likviduje bakterie a zvyšuje intenzitu vůně.  I antiperspiranty obsahují jemné parfémové složky, navíc však i látky, které pocení částečně zabraňují.  Sáhněte po moderních, neobsahujících hliníkové sloučeniny, ale naopak molekuly stříbra. Stříbro není toxické, zabraňuje pocení a ničí bakterie vytvářející zápach.

 Naše babičky vsázely při každém neduhu na bylinky. Proti pocení používaly především šalvěj a yzop v podobě čaje. K zahození nejsou ani koupele s výluhem ze šalvěje, která podporuje stahování potních žláz. Někteří odborníci také doporučují užívání řasy chlorely. Má vysoký obsah chlorofylu, který umí potlačovat pachy, působí dezinfekčně a hojivě.  Jinak to raději s domácími přípravky nepřehánějte. Jak nabádá doktorka Rafčíková: „Atˇ si nevytvoříte alergii popřípadě  zánět kůže nealergického původu. Podpaží je  velmi citlivá oblast  a velmi snadno se podráždí.   Projevy podráždění se díky  nadměrnému pocení  hůře hojí a často obtěžují více  než samotné pocení.“  

Zvládnutelný potížista

Přílišná činnost potních žláz, tedy produkce vyššího množství potu, než kterého je opravdu potřeba k regulaci tělesné teploty, může signalizovat onemocnění. „Jako o nemoci – hyperhidróze – hovoříme tehdy, pokud se potíme i v klidu, třeba v noci a při nízké okolní teplotě. Neustále si otíráme kapky potu z čela, máme vlhké ruce, pot nám ničí oblečení, boty,“ uvádí expertka a upřesňuje: „Hyperhidrózu rozeznáváme lokalizovanou a generalizovanou. Lokalizovaná je omezená na určité místo - podpaží , dlaně, plosky nohou a obličej.  Generalizovaná pak postihuje rozsáhlejší plochy. Dále rozlišujeme hyperhidrózu primární a sekundární.  U primární zůstává příčina pocení neznámá. Nejčastější primární je hyperhidróza lokalizovaná a domníváme se, že je způsobena nadprůměrným nervovým drážděním. Může být dědičná.  Sekundární hyperhidróza je příznakem nějakého onemocnění. Mohou ji spustit určité léky, vysoká teplota ale třeba i kořeněné jídlo. V každém případě tato nemoc velmi komplikuje profesní i osobní život.“ 

U nadměrného pocení hygiena, koupele v bylinkách ani deodoranty a antiperspiranty nestačí. Chránit se můžete částečně podpažními vložkami, pokud potní žlázy fungují přespříliš právě v této oblasti. Existují ale metody, které produkci potu zmírňují nebo ji mohou odstranit. K nejoblíbenějším patří, podle doktorky Rafčíkové aplikace botulotoxinu typu A. Ten se váže k nervovým zakončením potních žláz a blokuje uvolňování chemické látky - acetylcholinu, který působí produkci potu. Tento způsob je velmi bezpečný.  Používá se několik desetiletí  bez větších nežádoucích účinků. Efekt nastupuje do osmi dnů a vydrží čtyři až šest měsíců. K odstranění lokálního pocení dlaní a plosek nohou se používá tzv. iontoforéza. Její princip spočívá v použití malých dávek řízené elektrické energie a molekul vody. Potní žlázy tak během několika dnů ztrácejí schopnost produkovat nadměrně pot.  Účinek trvá několik týdnů ale i měsíců. Metoda je sice zcela bezpečná, není ale vhodná pro těhotné ženy a lidi, kteří mají kovové implantáty nebo kardiostimulátor. Zmírnit nadměrné pocení lze i podáváním medikamentů, tzv. anticholinergik, které zastavují činnost potních žláz. Jejich užití je ale, podle odbornice omezeno poměrně nepříjemnými nežádoucími účinky. Mohou způsobovat nevolnost, zvracení, bušení srdce, rozmazané vidění. Jako poslední možnost, jak eliminovat nezvladatelné pocení, označuje MUDr. Rafčíková chirurgický zákrok. Jedná se buď o odstranění potních žláz laserem nebo o tzv. endoskopickou transtorakální sympatektomii. Tedy o jakousi liposukci, při níž se místo tuku odsávají potní žlázy.

Trpíte-li nadměrnou produkcí potu, doporučuje expertka v každém případě návštěvu lékaře dermatologa, který zvolí správný způsob léčby.  Běžné pocení zvládnete úpravou životního stylu a jídelníčku za pomoci každodenní hygieny a kosmetických přípravků. S eliminací pachů a jejich překrýváním výraznými vůněmi to ale moc nepřehánějte. Nezapomínejte, že specifická vůně každého z nás je výrazným sexuálním stimulem a pach hraje i důležitou roli při výběru partnera.

 

 

 

 

 

 

 Dejte stopku pocení