Vyšetření znamének
Centrum pro léčbu otoků
Centrum pro estetickou medicínu
Centrum pro choroby kožní a pohlavní
úvod  Úvod /

Typy lymfedému (otoku)

Lymfedém je tedy otok některé části těla, bohatý na bílkoviny, způsobený změnami v lymfatické cirkulaci. Příčin lymfedému může být celá řada, rozdělit je lze na primární a sekundární.

Primární lymfedémPrimární lymfedém (obrázek č. 1) je takový lymfatický otok, jehož podkladem je vrozené postižení lymfatických cest. Příčina postižení nebývá známá. Většinou se jedná o chybný vývoj lymfatických cest (chybění nebo snížené množství lymfatických cév, porucha funkce lymfatických cév, apod.). Otok se může objevit záhy po narození (do 1. roku věku), je možný i výskyt během puberty, těhotenství nebo po úraze.
Sekundární lymfedémSekundární lymfedém (obrázek č. 2) může být způsoben útlakem lymfatických cév (nádorem), přerušením cév (trauma, chirurgický zákrok), obstrukcí cévy (nádorem, parazity) nebo zánětem cévy (infekce, ozáření). Typickým příkladem tohoto typu lymfedému je otok končetiny po operacích , při nádorech prsu u žen s odstraněním lymfatických uzlin v podpaží. Postihuje až u 1/4 žen po operaci. Objevuje se někdy po měsících, někdy i po letech od operace.
Bez ohledu na příčinu lymfedému dochází k hromadění mízy v mízních cestách, rozšiřování cév a nefunkčnosti chlopňového systému. Tím dochází k poruše transportu mízy, která se hromadí v dané oblasti a tato se pozvolna zvětšuje. Dochází k poruše látkové výměny mezi krevním řečištěm, buňkami a mezibuněčnými prostorami, snižuje se i obranyschopnost dané oblasti. Nahromaděné bílkoviny vyvolávají místní zánětlivou reakci. Konečným stavem je oteklá, tuhá, nefunkční končetina tzv sloní noha.

nahoru NAHORU
tisk TISK
Navigace
Nabídka
Rychlý kontakt